Umiejętność posługiwania się językami obcymi i rozumienie różnic kulturowych jest dziś dla każdego warunkiem udanego uczestnictwa w gospodarce globalnej i procesach integracyjnych. Zaplanowana w ramach przedsięwzięcia infrastruktura pozwoli na kształcenie studentów UW i prowadzenie badań przez pracowników uczelni w oparciu o najnowocześniejsze metody językoznawstwa korpusowego, dydaktyki translacji i przekładu audiowizualnego, socjolingwistyki, lingwistyki komputerowej, a także w zakresie komunikacji i nowych mediów.
Umożliwi również wypracowanie nowych koncepcji oraz narzędzi badawczych i edukacyjnych, które pozwolą na wykorzystywanie wielkich ilości informacji i danych (np. analiza Big Data, dokumentacja 3D, lingwistyka korpusowa i translatoryka komputerowa, metody wizualizacyjne itp.) w ramach planowanego tutaj Centrum Humanistyki Cyfrowej. Są to techniki i technologie przyszłości rozwijane przez najbardziej zaawansowane ośrodki naukowe i firmy na świecie (np. rozwój tłumaczenia automatycznego i powiązane z tym badania nad rozpoznawaniem mowy), które w nadchodzących dekadach przyczynią się do znacznego ułatwienia komunikacji. Planuje się, że powstanie tutaj centrum nauk o komunikacji, którego organizacja będzie wyrazem zmiany postrzegania sposobu uprawiania nauk humanistycznych i społecznych. Centrum nie będzie jedynie siedzibą określonych jednostek Uniwersytetu, a przede wszystkim miejscem, w którym tworzy się środowisko do intensywnego współdziałania i łączenia kompetencji obszarów i dziedzin nauk humanistycznych i społecznych.
Inwestycja przy Dobrej 55 jest z perspektywy Uczelni obiektem szczególnym. Pierwszy etap inwestycji pozwolił już na ewaluację funkcjonowania tej konkretnej przestrzeni akademickiej. Możemy więc zaprezentować przygotowany w 2016 roku protokół ewaluacji, w którym zebrano informacje o tym etapie, już zrealizowanej, inwestycji.