28.09.2017 5.2. Przebudowa budynku przy ul. Żwirki i Wigury 93 na potrzeby dydaktyczno-naukowe

Uniwersytet Warszawski chce być postrzegany jako instytucja innowacyjna w zakresie edukacji. Dotyczy to również, a może przede wszystkim, kształcenia przyszłych nauczycieli, którzy będą pracować w szkołach różnych szczebli. Uczelnia planuje inwestycję związaną z powołaniem eksperymentalnego centrum innowacji w kształceniu łączącego zespoły UW z partnerami zewnętrznymi, szkołami, organizacjami pozarządowymi, instytucjami edukacji pozaformalnej. W zmodernizowanym budynku UW prowadzone będą badania nad rozwojem takich form   kształcenia, jak: blended learning, praca zespołowa, nowe sposoby pracy ze studentami i uczniami, a także w zakresie rozwoju kompetencji biznesowych i umiejętności miękkich. Oczekujemy, że   zarówno z udziałem studentów Uniwersytetu, jak i uczestniczących w zajęciach nauczycieli różnych poziomów, doskonalone będą umiejętności w zakresie funkcjonowania w zespole, zarządzania zespołami, kreatywności, zarządzania wiedzą i komunikacji interpersonalnej, a także znajomość i umiejętność wykorzystania do celów kształcenia technologii informacyjnych i komunikacyjnych, w tym mobilnych.

Sprzyjać temu będzie integracja w jednym budynku Wydziału Pedagogiki, nowatorskiej Szkoły Edukacji UW oraz studiów międzywydziałowych i międzyobszarowych. Stworzy to lepsze możliwości dla poszukiwania innowacji w kształceniu. W oparciu o zmodernizowaną infrastrukturę realizowane będą innowacyjne na polskim gruncie programy zajęć, powstałe w Szkole Edukacji, przy merytorycznym wsparciu ekspertów z renomowanego Teachers College Columbia University. Będą tutaj realizowane również eksperymentalne programy nauczania odpowiadające na wyzwania współczesnego świata, koncentrujące się na tematyce zrównoważonego rozwoju, przyjaznych dla środowiska technologii i metod gospodarowania.